Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
Gerberos s.r.o. Menu

Ako správne voskovať lyže? 4 tipy na správne voskovanie.

8. 2. 2023

Chcete mať lepší sklz a zároveň udržiavať svoje lyže v dobrej kondícii?

 

V tom prípade sa starajte o svoju sklznicu. Prach, nečistoty aj kamienky dokážu sklznicu potrápiť, a to sa samozrejme prejaví aj na pocite z jazdy. Preto ak budete mať pocit, že to nie je ono alebo má sklznica smutnú šedú farbu, siahnite po vosku. Neviete, ako na to? Základné rady ako na správne voskovanie a prípravu lyží na novú sezónu nájdete v tomto článku. Tak nech vám to na zjazdovke sviští.

1. Naostrite hrany

Brúsenie hrán zásadne ovplyvňuje jazdné vlastnosti lyží. Brúsiť lyže nemusíte pred každou sezónou. Každé brúsenie totiž uberá z hrán aj sklznice materiál, vďaka čomu sa aj znižuje životnosť lyží. K brúseniu by ste mali pristúpiť až keď vám lyže uchádzajú na tvrdšom povrchu. Pokiaľ zhodnotíte, že vaše lyže naozaj potrebujú naostriť hrany, začnite práve s ostrením. Vyhnete sa tým poškodeniu nového vosku na krajoch sklznice.

Fotografia: Brúska TOKO Edge Tuner

Existujú dva spôsoby ostrenia hrán. Strojové a ručné. Pri strojovom je potrebné dať si pozor na množstvo ubraného materiálu, ktorý môže byť vyšší ako pri ručnom. Čím menej materiálu uberiete, tým dlhšie vám lyže vydržia. Navyše ľudská ruka je oveľa citlivejšia, a teda aj jemnejšia. Na konci brúsenia by sklznica nemala mať žiadne otrepy a hrany by mali byť na dotyk jemné a čisté bez špon a hrotov. A pod akým uhlom brúsiť? Všeobecne platí, že brúsiť by ste mali pod uhlom 86 ° až 90 °.

  • Uhol 90 ° - Najodolnejší uhol, ktorý skvele funguje vo väčšine snehových podmienok. Ideálna hrana pre začiatočníkov. Nie je však príliš vhodná na zľadovatené zjazdovky.
  • Uhol 89 ° - Obľúbený uhol lyžiarov, ktorí sa potrebujú veľa šmýkať. Ideálna pre začiatočníkov a deti, pretože hranu odľahčí len mierne.
  • Uhol 88 ° - Najčastejší uhol. Hrana sa dobre zarezáva a na šmýkanie nie je potrebné vynaložiť iba námahy.
  • Uhol 87 ° - Ideálny uhol pre športových lyžiarov s väčšími lyžiarskymi skúsenosťami.
  • Uhol 86 ° - Častý u profesionálnych lyžiarov a pretekárov.

2. Očistite sklznice

Než sa pustíte do samotného voskovania, je potrebné sklznicu riadne očistiť od starého vosku či nečistôt, ktoré do sklznice prenikajú počas jazdy. Pred chemickým odstraňovaním nečistôt, siahnite po škrabke alebo špeciálnom kefe na vosk. Začiatočníkom odporúčame škrabu plastovú, pokročilejší „servismeni“ môžu bez ostychu siahnuť aj po kovové. Pomocou škrabky očistite celú plochu sklznice. Následne sa môžete pustiť do chemického ošetrenia sklzníc. Čistenie vykonávajte vždy od špičky lyže k jej päte. Teda v smere jazdy. Sklznice môžete na samotný koniec ešte prejsť handričkou.

Tip: Niektoré typy kief môžete použiť aj na finálne rozleštenie vosku. Niektoré zase len na čistenie sklznice. Preto vždy starostlivo čítajte popis produktu.

kartáč
Fotografia: Kefa na čistenie sklznice TOKO

3.Výber vosku

Každá sklznica potrebuje minimálny sklzový odpor voči snehu. To presne zaisťujú vosky sklzné alebo zjazdové. Tieto vosky sú určené ako pre zjazdové, tak aj pre bežecké lyže. Ich výhodou je, že chránia a ošetrujú sklznicu a minimalizujú trenie, čím zlepšujú sklz. Pokiaľ holdujete bežeckému lyžovaniu, budete potrebovať aj vosky stúpacie. Tento druh vosku sa nanáša na odrazovú plochu bežky s cieľom zvýšiť grip pri odraze a stúpaní. Tieto vosky sa vo väčšine prípadov nanáša žehličkou. Výnimkou sú vosky expresné, ktorých najväčšou výhodou je ľahká aplikácia v domácich podmienkach, na svahu alebo v stope.

Vosky sa ďalej rozdeľujú podľa teplotných podmienok, na ktoré sú ideálne. Avšak v domácich podmienkach je niekedy ťažké odhadnúť aké podmienky panujú na zjazdovke. Preto najviac odporúčaný vosk je univerzálny, ktorý je vhodný pre široký rozsah teplôt. Vosky určené na konkrétne teploty bývajú farebne rozdelené a vhodný teplotný rozsah sa dočítate na obale, v popise produktu alebo môžete využiť našu filtráciu v ľavom stĺpci webovej stránky.

Tip: Majte vosk vždy pri sebe. Zaobstarať si môžete napríklad expresný vosk TOKO Mini, ktorý sa zmestí do vrecka a hodí sa na bežky a lyže.

vosk

Fotografia: Kapesní vosk TOKO Express

4. Voskovanie


Tejto úlohe sa nevyhne žiadny lyžiar. Lyže si samozrejme môžete dať navoskovať v lyžiarskom servise, ale každý vášnivý lyžiar by mal byť schopný navoskovať si lyže sám. Voskovať môžete doma alebo na svahu. Aké sú teda metódy voskovania?

Studené voskovanie tvrdým voskom - pomerne jednoduchá metóda voskovania. Stačí si zaobstarať tvrdý vosk a naniesť ho krížovými a pozdĺžnymi ťahmi na celý povrch lyže vrátane hrán. Nanesený vosk je potrebné ešte vyleštiť. Môžete použiť vyššie uvedené kefy, koženú rukavicu, korkovú alebo flanelovú handričku. Táto metóda voskovania je jednou z najlacnejších.

Studené voskovanie tekutým voskom - najjednoduchšia možnosť. Tento typ voskovania sa môže vykonávať aj pred alebo počas lyžovania. Je to časovo menej náročné ako tvrdá depilácia. Ocenia ju najmä rodičia, ktorí sa musia starať o lyže svojich ratolestí. Tekutý vosk sa nanesie na lyže, nechá sa zaschnúť a potom sa opäť vyleští.

Voskovanie za tepla pomocou žehličky - najbežnejší spôsob voskovania lyží. Na voskovanie za tepla budete potrebovať žehličku, tvrdý vosk, svorky na lyže a plastovú stierku. Ako teda postupovať? Lyže upnite do svoriek, aby sa nezošmykli. Ak nemáte svorky, v dielni nájdete niekoľko kusov dreva, ku ktorým môžete lyže pripevniť. Začiatočníkom môžeme tiež odporučiť, aby si pod navoskovanú lyžu dali napríklad starú novinku, pretože vedľa nej vždy kvapne kvapka. Potom môžete začať vosk roztápať žehličkou, najlepšie tesne nad skĺznicou lyže. Vosk by mal pokrývať celú dĺžku lyže. Potom vosk rozotrite žehličkou a podobne ako pri brúsení alebo čistení postupujte od prstov k päte. Ku každej žehličke by mali byť priložené pokyny, ako ju používať a akú teplotu používať. To isté platí aj pre vybraný vosk. Dávajte pozor, aby ste žehličku nenechali na jednom mieste príliš dlho. To by mohlo spôsobiť zahriatie okrajov. Keď skončíte s posýpaním, môžete si zaslúžene oddýchnuť. Teraz vosk zaschne. Lyže môžete nechať odpočívať 30 minút až 24 hodín. V závislosti od toho, koľko máte času. Čím dlhšie, tým lepšie.  Posledným krokom je záverečné oškrabanie a očistenie od prebytočného vosku. Opäť môžete použiť plastovú škrabku (nezabudnite na okraje). Nakoniec vyleštite kefkou.

žehlička

Fotografia: Žehlička TOKO T8 vhodná na cesty

Voskovanie horúcim voskom pomocou teplovzdušnej pištole - čo potrebujete? Opäť tuhý vosk, svorky, kus gumy alebo leštiaceho rúna na rozotretie vosku a teplovzdušná pištoľ. Po upevnení lyží natrite skĺznicu pevným voskom krížovým šrafovaním. Ak vidíte prázdne miesta bez vosku, vyplňte ich. Potom môžete začať vosk roztápať pomocou voskovej pištole. Dávajte si však pozor na teplotu. Stačí použiť pištoľ na najnižšie nastavenie. Po roztopení vosku ho rozotrite pomocou rúna alebo handričky. Po vychladnutí vosku ho vyleštite brúsnou vlnou. A hotovo. Táto technika sa však odporúča lyžiarom, ktorí už majú s voskovaním určité skúsenosti. Je dôležité dávať si pozor na ruky, aby ste sa pri nanášaní vosku nepopálili a aby ste nezvolili príliš vysokú teplotu a nezničili si lyže.

Tip: Pred každým voskovaním je potrebné sklíčko očistiť od predchádzajúceho vosku. Ak nemáte čas alebo sa vám jednoducho nechce. Sklíčko aspoň odmastite čistým alkoholom. Stačí nakvapkať lúh na sklíčko a handričkou vyčistiť celé sklíčko.

Potrebujete poradiť s výberom vosku, lyží alebo bežiek? Kontaktujte nás e-mailom info@lyzelyze.cz alebo telefonicky +420 241 408 426 a my vám radi poradíme.