Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
Gerberos s.r.o. Menu

Zaletnenie lyží alebo ako správne uložiť lyže na letný spánok

21. 3. 2023

 

Lyžiarska sezóna je na konci a s ňou ruka v ruke prichádza aj posezónna starostlivosť o lyžiarske vybavenie. Každý vášnivý a starostlivý lyžiar určite vie, že hodiť lyže, lyžiarky či palice len tak do pivnice a spomenúť si na ne až so začiatkom ďalšej sezóny, sa nevypláca. S príchodom novej sezóny najskôr zaplače nielen vaša peňaženka, ale možno aj vy nad stavom vášho lyžiarskeho vybavenia. A ako sa teda vyhnúť nepríjemnému prekvapeniu na začiatku novej sezóny? Stačí všetko správne zaletiť.

Dôkladná jarná očista

Ak ste fanúšikmi zdravého životného štýlu, určite poznáte veľmi populárne jarné očisty. A presne takú očistu si zaslúži aj vaše lyže. Počas sezóny dostávali zabrať as ukončením zimných radovánok prichádza čas, kedy si zaslúži riadne opečovať. Vyčistiť, osušiť, nabrúsiť hrany a opraviť sklznice.

  1. Čistenie - lyže môžete opláchnuť teplou vodou a zbaviť ich tak nazbieraných nečistôt ako je soľ, bahno či piesok. Následne si zaslúži jemnú starostlivosť handričky, ktorá odstráni zvyšné nečistoty. K pomoci vám môže byť mosadzná kefa a čistič sklzníc. V tejto chvíli si môžete uvariť kávu a počkať, kým lyže uschnú.
  2. Voskovanie a brúsenie hrán - na dlhý zimný spánok doprajte lyžiam silnú vrstvu teplého vosku, vďaka ktorému nebude povrch sklznice vysychať a nebude sa na ňu chytať prach. Vosk v žiadnom prípade neleštite či nesťahujte stierkou. Hrany zase môžete nastriekať špeciálnym olejom proti oxidácii a zabrániť tak často vznikajúcej hrdzi. Pokiaľ však na hranách už nejakú tú „líšku“ vidíte, zájdite radšej do servisu alebo hrany riadne očistite a obrúste.

Toko čistič skluznice

Fotografie: TOKO čistič sklznice

Nezabudnite lyže či snowboard nechať poriadne vyschnúť. Lyže uložte k spánku najlepšie samostatne vo vodorovnej polohe sklznicou hore na suchom a tmavom mieste. Lyže môžete nechať odpočívať vo vaku, ale len v prípade, že je skutočne suchý. Inak by sa v ňom mohla hromadiť vlhkosť. Poprípade ho nezapínajte úplne a nechajte lyžiam vetracie okienko.

TIP: Nezabudnite vyčistiť aj viazanie. Najlepšie teplou vodou a potom nastriekať konzervačným sprejom. Stupnicu viazania môžete tiež nastaviť na nižšie čísla, čím im uľavíte od námahy. V tom prípade však majte na pamäti, že pred sezónou by ste mali zájsť do servisu alebo si poznamenajte pôvodnú nastavenú hodnotu.

A čo Lyžiarske topánky?

Lyžiarske topánky by mala čakať obdobná očistná procedúra. Lyžiaky očistite od špiny a prachu pomocou kefky a teplej vody. Umyť môžete aj vnútornú topánočku, ale nepoužívajte žiadne chemické prostriedky a na práčku rovno zabudnite. Pokiaľ však trpíte silným potením nôh, môžete použiť navoňaný dezinfekčný sprej. Zatiaľ čo sa vnútorná topánočka suší, skráťte si čakanie vydĺbaním kamienkov zo vzorky podošvy a namažte čapy praciek mazivom. So sušením si dajte opäť na čas, posledné, čo potrebujete je pleseň v topánkach. Najlepšie je nechať lyžiarky aj vnútornú topánočku pokojne aj niekoľko dní schnúť pri izbovej teplote.

vak na lyžáky

Fotografie: Vak na boty Rosssgnol Hero Heated


Po starostlivom usušení vložte vnútornú topánočku späť do lyžiarok a zapnite zľahka pracky. Lyžiaky môžete skladovať spoločne s lyžami na suchom a tmavom mieste, kde môžu v pokoji a nerušenej odpočívať do príchodu ďalšej sezóny. Ale pozor! Z vlastnej skúsenosti vieme, že niekedy letný pokoj môže narušiť nevítaný votrelec. Obzvlášť myši milujú vnútorné penové výplne. Zvoľte preto s rozvahou, kde lyžiarky uskladníte, aby na vás v zime nevykukol iba skelet topánok bez peny. Pokiaľ svojim lyžákom nemôžete poskytnúť stopercentnú ochranu pred zvedavými zvieratkami, dajte ich aspoň do tašky na topánky a tú starostlivo zapnite.