Ako vybrať lyže?
- Ako dobre viem lyžovať?
- Kde budem lyžovať?
- Akú zvoliť dĺžku?
- Beriem lyžovanie ako šport alebo ako rekreáciu?
- Aký mám zvoliť radius?
- Ako veľmi mi záleží na farbe a dizajne?
- Je nejaký rozdiel medzi dámskymi a unisex modely?
- Na aké parametre sa mám pri výbere lyží zamerať
- Kategória lyží
Pred výberom nových lyží je dobré, aby si každý odpovedal na pár otázok, vďaka ktorým zistia, aký je typ lyžiarov, a tým pádom aj aké lyže sú pre neho vhodné.
Ako dobre viem lyžovať?
Prvý a zároveň najdôležitejšou otázkou, ktorú si lyžiar musí pri výbere lyží položiť. Podľa úrovne lyžiarske zdatnosti sa totiž odvíja niekoľko ďalších dôležitých parametrov zjazdových lyží. Rozlišujeme 4 základné lyžiarske úrovne. Sú to začiatočník, pokročilý lyžiar, športové lyžiar a závodné lyžiar.
Začiatočník : lyžiar, ktorý sa zjazdovým lyžovaním ešte len začína, prípadne lyžuje sporadicky a na lyžiach skôr hľadá potrebnú istotu. Pre takého lyžiarov sú určené lyže s väčšinou kompozitovým jadrom a sú celkovo mäkšie. Vďaka tomu sú ľahko ovládateľné a nekladú začínajúcemu lyžiari väčší odpor. To výrazne uľahčuje započatí a vedenie oblúka. Do vysokých rýchlostí sa na nich ale radšej nepúšťajte, pretože hrozí nestabilita. Proste pomaly a v pokoji.
Pokročilý lyžiar : lyžiar, ktorý lyžuje dlhšiu dobu a ovláda lyže na úrovni, ktorá mu dovolí zísť zjazdovky všetkých úrovní. Tento lyžiar však nemá žiadne vyššie ambície a skôr než bleskovú jazdu preferuje pohodový zjazd. Pre pokročilých lyžiarov odporúčame lyže s dreveným jadrom, teda tvrdšie. Vďaka tomu lyže podrží na tvrdšom podklade a nerozhodí je ani stredná rýchlosti. Zároveň však príliš nekladú odpor, takže ich ovládanie nevyžaduje vynaloženie príliš veľké sily.
Športové lyžiar : lyžiar, ktorého doménou je razantný a rýchla jazda. Tento športovec má zároveň chuť neustále posúvať svoje limity a stále sa zlepšovať. Zjazdové lyžovanie tak nevníma ako prostú rekreáciu, ale ako šport. Pre takého lyžiarov sú najvhodnejšie tvrdé športové lyže, pri ktorých je drevené jadro obohatené o ďalší materiál, väčšinou titanal, ktorý výrazne zvyšuje ich tvrdosť. Vďaka tomu sú lyže stabilné pri vysokých rýchlostiach a drží na tvrdom podklade. Ovládanie týchto lyží ale vyžaduje značnú dávku sily, dynamiky a technické zdatnosti.
Závodné lyžiar : lyžiar, ktorý má osobné skúsenosti so závodným lyžovaním. Tento typ lyžiarov vyžaduje od svojich lyží úplnú presnosť a enormný tvrdosť. Lyže určené závodným lyžiarom sú veľmi tvrdé a náročné na ovládanie, rekreačný športovec by sa nich skrátka veľa trápil. Ak je však pretekár zvládne ovládnuť, ponúkajú nekonečnú dávku adrenalínu. Tá je taky zaplatená zodpovedajúca fyzickou námahou.
Kde budem lyžovať?
Ďalšou dôležitou otázkou, ktorú je nutné si položiť pri výbere lyží, je, v akom teréne hodláte lyžovať. Každý terén i jeho úprava totiž vyžaduje iné lyže.
Upravená zjazdovka : ak plánujete lyžovať výhradne na upravených zjazdovkách a vrcholom blaha je pre vás čerstvo urolbovaný menčester, potom sa zamerajte na lyže typu slalomka, obráčka, allround alebo allmountain. Lyže týchto kategórii sa síce líšia svojím profilom, všetky sú ale ako doma na upravených zjazdovkách.
Voľný terén : Urolbovaný sneh a vyznačená zjazdovka vám nič nehovorí? Potom voľte lyže do voľného terénu. Tieto lyže sa nazývajú freeride a poradí si aj so zdolaním neupravených svahov zasneženým hlbokým snehom.
Snowpark : V prípade, že je vyšším domovom snowpark a oveľa lepšie ako na zjazdovke, sa cítite vo vzduchu alebo na railu, potom nie je zbyt a musíte zvoliť lyže typu freestyle.
Akú zvoliť dĺžku?
Aká je správna dĺžka lyží? To je odveká otázka, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď. Ideálna dĺžka lyží závisí na zdatnosti lyžiara, typu lyže alebo osobných preferenciách lyžiarov. Všeobecne ale platí, že ideálna dĺžka lyží pre začiatočníka a pokročilého lyžiara (teda obvyklé rekreačné zjazdárov) je medzi výškou brady a nosa. Kratšie lyže sú lepšie ovládateľné, ale menej stabilné pri vyšších rýchlostiach. Dlhšie lyže sú oproti tomu stabilnejšie pri vyšších rýchlostiach, ale horšie ovládateľné.
Beriem lyžovanie ako šport alebo ako rekreáciu?
Ak ste rekreačný lyžiar, ktorý berie lyžovanie ako odpočinok, tak by ste sa mali zamerať pri výbere na mäkšie lyže (kompozitové jadro), ktoré nie sú náročné na techniku a fyzickú zdatnosť lyžiarov. Ak vnímate lyžovanie ako šport a chcete sa zlepšovať, tak potrebujete lyži ktorá Vám to umožní. Lyže musia byť tvrdšia (väčšinou drevené, popr. Vystužené titanalom pod.).
Aký mám zvoliť radius?
V minulosti bol rádius veľmi diskutovaná téma. V súčasnej dobe sa rozmedzie rádiusu u komerčných lyží pohybuje v rozmedzí 10 m - 20 m. Lyže s kratším radiusom do 13 m ( slalomky sú veľmi "živé" a sú určené hlavne pre krátky oblúk. Lyže s rádiusom 13 m - 16 m sú vhodné pre väčšinu lyžiarov - lyže lepšie drží smer pri priamej jazde (na rozdiel od slalomiek), ale zároveň je dostatočne ovládateľná. lyže s rádiusom nad 16 m sú veľmi pokojné pri priamej jazde a vyhovuje im dlhší oblúk. Všetko záleží na Vašej technike jazdy - ak viete jazdiť po hrane rozdiel v rádiusu spoznáte okamžite. Naopak keď jazdíte otrasmi, rozdiel v rádiusu nie je tak zrejmý.
Ako veľmi mi záleží na farbe a dizajne?
S dizajnom a farbou je to rovnaké ako so všetkým ostatným. Farba a dizajn hrá pri výbere jednu z hlavných rolí. Ak sa Vám dizajnovo alebo farebne páči určitý model lyží, bude sa Vám na nich jazdiť určite lepšie ako na lyžiach, ktoré sa Vám vôbec nepáči. U nežného pohlavia a u detí to platí dvojnásobne.
Je nejaký rozdiel medzi dámskymi a unisex modely?
Súčasné dámske modely sú upravené tak, aby vyhovovali zástupkyniam nežného pohlavia.
Hlavné rozdiely:
- Dizajn a farby
- Zmäkčené a odľahčené jadro
- Nižšia hmotnosť
- Širšie špička pre jednoduchšie začatie oblúka
- Viazanie je posunuté dopredu - ťažisko je tiež posunuté - lyže sa lepšie ovládajú
Kategória lyží
Ako sa vo všetkých tých názvoch vyznať? Uvádzame tu najčastejšie pojmy, s ktorými sa môžete stretnúť:
Slalomka
Sú športové lyže, ktorých doménou sú krátke carvingové oblúky. Sú úzke pod viazaním (65 - 70mm), vďaka čomu sú veľmi rýchle v prehranenie, ale na druhú stranu nestabilné v mäkkom a rozbitom snehu. Tieto lyže majú malý rádius (10 - 13m) a vyberajú sa väčšinou v kratších dĺžkach. Slalomky sú väčšinou pomerne tvrdé, a preto sa hodí pre športové a zavodní lyžiarov. Potenciál týchto lyží sa plne prejaví na rovnej upravenej zjazdovke pri rýchlej a dynamickej jazde.
Obráčka
Sú športové lyže, ktoré sú určené pre stredné a dlhé oblúky vo vysokých rýchlostiach. Obráčky sú úzke pod viazaním (65 - 70mm), vďaka čomu sú veľmi rýchle v prehranenie, ale na druhú stranu nestabilné v mäkkom a rozbitom snehu. Táto lyža vyžaduje širokú a rovno ľudoprázdnou zjazdovku. Tieto lyže majú veľký rádius (16 - 35m), z tohto dôvodu nie sú toľko ovládateľné. Na druhú stranu však majú perfektné vlastnosti vo vysokých rýchlostiach a stredných a dlhých oblúkoch. Obráčky sú tvrdé lyže pre veľmi dobrých lyžiarov a preto sú vhodné pre športové a zavodní lyžiarov.
All-round
Túto kategóriu lyží možno považovať za najuniverzálnejší kategóriu určenú na upravené trate. Vďaka širšiemu stredu pod viazaním (oproti slalomkám a obřačkám), sú tieto lyže stabilnejšie, pohodlnejšie a hlavne univerzálnejšie. Väčšia šírka Allround (68 - 75mm) si už dokáže poradiť aj s rozbitou zjazdovkou. Ich rádius sa pohybuje medzi 12 a 16m, vďaka čomu sú ideálne pre stredné oblúk a zároveň použiteľné pre oblúk krátky. Táto lyža sa vyrábajú takmer pre všetky druhy lyžiarov, od začiatočníkov, cez pokročilých lyžiarov až po športových lyžiarov. Ak hľadáte univerzálny lyžu na upravenú zjazdovku, potom je kategória allround tou pravou voľbou.
All-mountain
Tieto lyže zvládajú ako upravenú a rovno zjazdovku, tak rozbitú a nerovnú popoludňajší zjazdovku. Allmountain lyže majú pod viazaním šírku 75 až 90mm, čo zisťuje stabilitu pri jazde v nerovnom teréne a nutnú dávku priechodnosti naviatym či mokrým snehom. Táto väčšia šírka však spôsobuje, že prehranenie lyže je pomalší ako u užších typov lyží. Allmountain sa vyrábajú takmer pre všetky druhy lyžiarov, začiatočníkov, cez pokročilých lyžiarov až po športových lyžiarov. Allmountain lyže uspokojí aj lyžiarov, ktorí majú ambície občas zavítať mimo upravenú zjazdovku.
Freeride
Sú lyže ich špecifickým prvkom je ich väčšia šírka pod viazaním, ktorá sa pohybuje 90 do 140 mm. Vďaka väčšej šírke lyží a tým pádom aj ich väčšej ploche lyže nesú lyžiarov nad snehom a umožňujú tak lyžovať v hlbokom snehu alebo kdekoľvek mimo zjazdovky. Tieto lyže sú špecifickým náčiním určeným naozajstným špecialistom, pre ktoré neexistujú limity v podobe urolbovaných a značených zjazdoviek.
Freestyle
Sú lyže určené primárne do snowparku. Majú širšiu základňu (75 - 100mm), ktorá zaisťuje stabilitu pri dopadoch. Skoky a zábradlia, tam sú doma lyže kategórie Freestyle. Majú robustnú a odolnú konštrukciu, vďaka čomu vydrží horšie zaobchádzanie. Ďalej majú zdvihnutú pätku, čo umožňuje odchádzať triky na switch, teda pozadu. Freestyle lyže sú síce primárne vyrobené pre nekonečnú škálu trikov, ale zvládajú aj jazdu na zjazdovke či mimo nej.
Čo je Rocker?
Technológiu Rocker vynašiel Shane McConkey. Vlajkovou loďou Rockeru je značka K2, ktorá ponúka viac druhov Rockeru.
Normálny lyže má klasické prehnutie (camber) - obaja kontaktné body sú na koncoch lyže, opak k prehnutie je vzpruha (reverse camber) - lyže má iba jeden kontaktný bod. Rocker je vlastne kombináciou camberu a reverse Camber. Kontaktný body sú posunuté bližšie k stredu lyže a špička popr. aj pätka je zdvihnutá. Lyže lepšie pláva v prašane, ale na tvrdom povrchu vďaka camberu taky dobre drží. Lyža má kratšiu kontaktné hranu na tvrdom povrchu a je tým pádom ovládateľnejší.
Freestyle
Lyže, ktoré sa používajú predovšetkým pre jazdu v snowparku. Majú veľmi pevnú konštrukciu, aby zvládali tvrdé dopady a odolné hrany pre railování a jibbovanie. Dizajn freestyle lyží je často veľmi zaujímavý. Za zmienku určite stojí technológia Skate Deck od Line. Ako názov napovedá jadro lyže je podobné skateboardové doske a vyznačuje sa veľkou odolnosťou, ale pritom si zachováva pružnosť.
Bigfooty, kraťasy
Veľmi krátke lyže, ktoré sa dajú využiť, ako k výučbe carvingu, tak pre "vyblbnutí" na zjazdovke. Všeobecne sú známe pod názvom "BIGFOOT" alebo "Kraťasy". Opäť sa rôzne modely medzi sebou líšia materiálom, ktorý je použitý v jadre, a taky systémom viazania.
Detské
Ak chcete, aby sa vaše dieťa naučilo rýchlo a dobre lyžovať, je veľmi dôležité vybrať zodpovedajúcu lyže. Určite vyberajte lyže s dieťaťom, samo si vyberie svoj obľúbený dizajn (medvedíkmi, psíkov, ...). Väčšina lyží v tejto kategórii nemá žiadne zložitejšie konštrukčné prvky a lyže ako taká by mala byť veľmi ľahká s umožnením mäkkého ohybu. Dĺžka lyže by rozhodne nemala zodpovedať výške dieťaťa, ideálom sú lyže až o 20 cm kratšie, pretože pomerne dosť uľahčujú učenie.
Juniorské
Juniorské lyže sa už v mnohom neodlišujú od klasických lyží pre dospelákov. Okrem začiatočníckych a lyží pre pokročilých obsahuje táto skupina aj lyže pre malých pretekárov. Konštrukcia býva spravidla o niečo pokročilejší, veľmi často sa na trhu objavuje drevené jadro s mnohými výstužami. Lyže by rovnako ako u predchádzajúcich kategórií nikdy nemala prerásť výšku dieťaťa, ale ak tomu lyžiarske schopnosti zodpovedajú, nie je problém zakúpiť také, ktoré sa od výšky líši len o púhych pár centimetrov. Ako príklad možno napríklad uviesť lyžiarov, ktorého výška je 140 cm. Správna lyže pre takéto dieťa by sa mala pohybovať okolo 130 cm, ale ak siahnete po kratšej, určite neurobíte chybu.
Pri výbere správnej lyžiarskej výbavy rozhodne nenechávajte svoje dieťa doma, lebo aj ono by sa nákupu malo zúčastniť!
Na aké parametre sa mám pri výbere lyží zamerať?
1. Šířka
Užšie lyže sú lepšie na zjazdovku (rýchlejší prehranenie), širšie lyže je vhodnejšie do terénu (väčšia plocha - lyže sa nezabárajú).
2. Dĺžka
Kratšie lyže majú menší rádius, sú živšie a ovládajú sa ľahšie. Dlhšie lyže, majú väčšiu rádius, sú pokojnejšie a majú väčšiu plochu- výhoda v teréne.
Odporúčaná dĺžka k postave | Radius | Šírka stredu lyže v mm | |
Slalomka | -20 cm až -10 cm | do 13 m | 66 - 70 |
Obráčka | -10 cm až +5 cm | nad 16m | 66 - 70 |
All-round | -15cm až -10 cm | 12 - 16 m | 68 - 75 |
All-mountain | -10 cm až -5 cm | 14 - 17 m | 75 - 90 |
Freeride | -5 cm až + 5 cm | nad 15 m | 90 - 130 |
Freestyle | -20 cm až -5 cm | nad 14 m | 80 - 90 |
Juniorské | -20 cm až -10 cm | do 13 m | 60 - 75 |
Detské | -20 cm | do 10 m | 60 - 70 |
3. Rádius
Lyže s kratším radiusom sú viac točivé, jednoduchšie sa ovládajú, ale nedrží smer pri priamej jazde. Lyže s dlhším sú presným opakom: drží smer pri priamej jazde, sú menej točivé a pokojné pri dlhých oblúkoch.
4. Tvrdosť lyže
- Je daná materiálom jadra.
- Mäkšie lyže majú kompozitové jadro.
- Tvrdšie lyže majú jadro drevené, ktoré často býva zosilnené titanalom.
Stále váhate?
Nezúfajte, sme tu pre vás!
- na telefonu +421 2/222 051 28
- a alebo skúste online sprievodcu