Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
Gerberos s.r.o. Menu

Ako správne vybrať lyžiarske topánky?

 

Flex index

Pre výber správnych lyžiarskych topánok je nutné si najprv zodpovedať základnú otázku a tou je, aký som lyžiar. Od úrovne vašich lyžiarskych schopností sa odvíja prvé hľadisko výberu lyžiarskych topánok - Flex index, čiže tvrdosť topánky. Tá sa pohybuje medzi 35 a 170 a stelesňuje tvrdosť materiálu lyžiarske topánky. Čím je číslo vyššie, tým je topánka tvrdšia a zabezpečuje tek rýchlejší a presnejší prenos energie z lyžiarova nohy cez topánky na lyžu. Takže čím športovejší štýl jazdy, tým je lepšia tvrdšie topánka. Flex index číslo ale nemá u všetkých značiek rovnakú hodnotu. Topánka s rovnakým flex indexom tak môže mať pri rôznych značiek rôznu tvrdosť. Z toho dôvodu má táto hodnota skôr orientačné význam

 

Začiatočník

Začiatočník by mal zvoliť skôr mäkšie topánky, ktoré nekladú taký odpor a sú pohodlnejšie. Predovšetkým však lyžiar začiatočník nevyužije potenciál tvrdších topánok.

Muž: 60-90
Žena: 50-70
Junior: 30-40

 

pokročilý lyžiar

Pokročilý lyžiar môže voliť topánky s tvrdším skeletom, ktoré poskytnú väčšiu oporu pri razantnejší jazde. Tvrdšie topánky majú u väčšiny výrobcov lepšiu celkovú výbavu ako napr. Tvarovateľnosť vnútornej topánky a vonkajšieho skeletu či nastaviteľnosť tvrdosti a uhla komína.

Muž: 100-110
Žena: 80-90
Junior: 50-60

 

športové lyžiar

Športové lyžiar potrebuje tvrdú topánku, vďaka ktorej bude mať potrebnú oporu. Tvrdšie skelet tiež zabezpečí presný a rýchly prenos sily na lyžu a zrýchli ich reakciu. Pri tejto kategórii topánok výrobcovia dodávajú tie najlepšie vnútornej topánky, vďaka ktorým budú vaše nohy v teple aj pohodlie po celý deň.

Muž: 120-130
Žena: 100-110
Junior: 70-80

 

závodné lyžiar

Závodné lyžiar používa lyžiarske topánky, ktoré sú pre obyčajného lyžiarov takmer nepoužiteľné. Ak vynecháme ich extrémna tvrdosť, je potrebné spomenúť ich rozmery, predovšetkým ich šírka je totiž veľmi malá. Ďalej majú pomerne nepohodlnú vnútornú topánočku, ktorá je podriadená presnosti a rýchlosti prenosu povelov z nôh do lyží. Pretekárske lyžiarske topánky sú skrátka závodné náčinie, ktoré je od začiatku do konca podriadené najvyššiemu výkonu, bez ohľadu na pohodlie.

Muž: 140-180
Žena: 120-180
Junior: 80-130

 

Voľba dĺžky a šírky topánky

Ďalším, nemenej dôležitým kritériom je veľkosť topánky. U lyžiarskych topánok je hlavná dĺžka chodidla a šírka chodidla. U dĺžky sa udáva tzv. mondo point ktorý znázorňuje dĺžku chodidla v cm alebo mm. Čo sa týka dĺžky lyžiarske topánky, potom je treba povedať, že je potrebné vyberať lyžiarskou topánku vo veľkosti, ktorú v skutočnosti máte. Teda nie o centimeter, alebo dokonca o dva väčšie než je skutočná veľkosť. Musíte treba počítať s tým, že sa vnútorná topánočka priebehu niekoľkých dní vyšliapne a topánka sa zväčší. Ak by ste teda kúpili väčšie topánku, vaša noha sa v lyžáce začne po vyšliapnutí hýbať a vy tak stratíte kontrolu nad lyží. Dĺžku chodidla teda merajte presne a nepřipočítávejte k nej ani hrubú ponožku. Moderné lyžiarky majú natoľko zateplenú vnútornú topánočku, že stačí jedny tenké lyžiarske ponožky. Tieto kritériá platí tak u začiatočníka, tak u športového lyžiara.
Ďalšie miera, ktorá je u lyžiarskych topánok udávaná, je šírka chodidla. Tá sa pohybuje od 92-106mm a je udávaná u dĺžky 26,5cm. Pre každý ďalší centimeter sa zväčšuje o 1,5mm. Čo sa týka meranie týchto rozmerov, potom dĺžka chodidla sa meria od najdlhšieho prsta nohy po pätu. Šírka sa meria v najširšom mieste chodidla.

 

Prezrite si kompletnú ponuku lyžiarskych topánok!

 

Máte stále otázky? 

Neváhajte a volajte nebo píšte