Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
Gerberos s.r.o. Menu

Ako vybrať bežecké lyže

 

Pri výbere bežeckých lyží je potrebné zohľadniť mnoho aspektov a osobných preferencií. Je nutné si odpovedať na niekoľko otázok. Tie otázky znie: Aký preferujem bežecký štýl? Som skôr športový bežkár alebo rekreačné? Kde budem lyžovať? Aká je správna dĺžka bežiek? Chcem hladkú odrazovú komoru, šupiny alebo skin? Ak poznáte odpovede na tieto otázky, potom máte takmer vyhrané.

Aký preferujem bežecký štýl?

Najprv je potrebné si povedať, aký bežecký štýl budete preferovať. Pokiaľ holdujete korčuľovanie, potom je potrebné zvoliť kategórii skate, ale v prípade, že trávite väčšinu svojho času v stope, potom vyberajte medzi bežkami na klasiku. Pre tých, ktorí nemajú vyjasnené svoje preferencie je tu kategória kombi, ktoré zvládajú na základnej úrovni oba tieto štýly.

 

Kde budem bežkovať?

Tu je potrebné si povedať, či radšej zostávate v bezpečí zabehnuté stopy, alebo či vás láka zavítať i mimo bežecké trate a vyjsť do hlbokého snehu, ďaleko od ostatných bežkárov. Ak vám vyhovujú upravené trate, potom hľadajte bežky pre upravené trate. Do divočiny ale berte skôr bežky typu backcountry.

 

Aký zvoliť typ sklznice?

Už máte zvolenú bežky? Výborne. Teraz je potrebné vybrať typ sklznice. Tu je potrebné si položiť otázku, či máte chuť a schopnosti bežky správne namazať. Ak je odpoveď áno, potom zvoľte bežky s hladkou sklznicou.

V prípade, že zrovna nechcete tráviť čas mazaním bežiek, máte na výber z dvoch variantov. Prvé sú bežky s tzv. šupinami. To sú bežky, ktoré majú v odrazové komore špeciálne upravenú sklznicu. Do sklznice sú v tomto priestore vyryté šupiny, ktoré zabezpečujú odraz a stúpanie do kopca. Výhodou tohto riešenia je, že nie je potrebné odrazovú plochu akokoľvek ďalej opravovať. Nevýhoda je, že šupiny drú o sneh a najmä pri zjazdoch brzdí, takže sa musíte odrážať aj pri jazde z kopca.

Nakoniec je tu možnosť zaobstarať bežky s tzv. skinom. Bežky s využívajúce túto variantu majú v odrazovej ploche pruh mohéru, čo je látka, ktorá pomáha pri odraze a stúpanie. Na rozdiel od šupín mohér neprekáža pri zjazde a nedrie.

Akú zvoliť dĺžku bežiek?

Voľba správnej dĺžky bežiek je predovšetkým podmienená váhou bežkárov. Vzhľadom na to, že každá bežka je inak tvrdá, je u každej bežky opatrených váha, pre ktorú je určená. Samozrejme je treba prihliadnuť aj k výške bežkárov. U výšky platí, že na klasiku by dĺžka nemala presiahnuť 20cm nad výšku postavy. Pre skate bežky je ideálna keď je dĺžka bežiek maximálne do výšky postavy.

 

Prezrite si kompletnú ponuku bežiek!!

 

 

 

Stále váhate? 

 Nezúfajte, sme tu pre vás!