Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
Sport Hangar CZ s.r.o. Menu

Ako vybrať lyže?

Pred výberom nových lyží je dobré, aby si každý odpovedal na pár otázok, vďaka ktorým zistia, aký je typ lyžiarov, a tým pádom aj aké lyže sú pre neho vhodné.

Ako dobre viem lyžovať?

Nepodceňujte a nepreceňujte svoj lyžiarsky um !!! Každý asi približne vie, ako vie lyžovať. Ak ste začiatočník mali by ste mať mäkšie lyžu (kompozitové jadro), ktorá nie je náročná na techniku. Ak viete lyžovať dobre určite je pre Vás vhodná tvrdšie lyže (drevené jadro, popr. Vystužené). Tvrdosť lyže je daná materiálom jadra lyže. Mäkšie lyže majú kompozitové jadro, naopak tvrdé lyže sú väčšinou s jadrom dreveným.

Kde budem lyžovať?

Ak lyžujete prevažne na upravenej zjazdovke je pre Vás vhodná slalomka alebo obráčka - sú veľmi agilný a dobre drží na hrane. Pre celodenné pohodlné lyžovanie je vhodné zamerať sa na lyže all-round, all-mountain, ktoré majú väčšiu plochu a lepšie zvládajú nerovnosti. Ak jazdíte hlavne v teréne, tak sú pre Vás vhodné lyže z kategórie all-montain so šírkou okolo 80 mm a viac.

Beriem lyžovanie ako šport alebo ako rekreáciu?

Ak ste rekreačný lyžiar, ktorý berie lyžovanie ako odpočinok, tak by ste sa mali zamerať pri výbere na mäkšie lyže (kompozitové jadro), ktoré nie sú náročné na techniku ​​a fyzickú zdatnosť lyžiarov. Ak vnímate lyžovanie ako šport a chcete sa zlepšovať, tak potrebujete lyži ktorá Vám to umožní. Lyže musia byť tvrdšia (väčšinou drevené, popr. Vystužené titanalom pod.).

Aký mám zvoliť radius?

V minulosti bol rádius veľmi diskutovaná téma. V súčasnej dobe sa rozmedzie rádiusu u komerčných lyží pohybuje v rozmedzí 10 m - 20 m. Lyže s kratším radiusom do 13 m (slalomky) sú veľmi "živé" a sú určené hlavne pre krátky oblúk. Lyže s rádiusom 13 m - 16 m sú vhodné pre väčšinu lyžiarov - lyže lepšie drží smer pri priamej jazde (na rozdiel od slalomiek), ale zároveň je dostatočne ovládateľná. lyže s rádiusom nad 16 m sú veľmi pokojné pri priamej jazde a vyhovuje im dlhší oblúk. Všetko záleží na Vašej technike jazdy - ak viete jazdiť po hrane rozdiel v rádiusu spoznáte okamžite. Naopak keď jazdíte otrasmi, rozdiel v rádiusu nie je tak zrejmý.

Ako veľmi mi záleží na farbe a dizajne?

S dizajnom a farbou je to rovnaké ako so všetkým ostatným. Farba a dizajn hrá pri výbere jednu z hlavných rolí. Ak sa Vám dizajnovo alebo farebne páči určitý model lyží, bude sa Vám na nich jazdiť určite lepšie ako na lyžiach, ktoré sa Vám vôbec nepáči. U nežného pohlavia a u detí to platí dvojnásobne.

Je nejaký rozdiel medzi dámskymi a unisex modely?

Súčasné dámske modely sú upravené tak, aby vyhovovali zástupkyniam nežného pohlavia.

Hlavné rozdiely:

  • Dizajn a farby
  • Zmäkčené a odľahčené jadro
  • nižšia hmotnosť
  • Širšie špička pre jednoduchšie začatie oblúka
  • Viazanie je posunuté dopredu - ťažisko je tiež posunuté - lyže sa lepšie ovládajú

Na aké parametre sa mám pri výbere lyží zamerať?

1. Šírka

Užšie lyže sú lepšie na zjazdovku (rýchlejší prehranenie), širšie lyže je vhodnejšie do terénu (väčšia plocha - lyže sa nezabárajú)

2. Dĺžka

Kratšie lyže majú menší rádius, sú živšie a ovládajú sa ľahšie. Dlhšie lyže, majú väčšiu rádius, sú pokojnejšie a majú väčšiu plochu- výhoda v teréne.

 

Odporúčaná dĺžka k postave

Radius

Šírka stredu lyže v mm

Slalomka

–20 cm až –10 cm

do 13 m

66 – 70

Obřačka

–10 cm až +5 cm

nad 16 m

66 – 70

All-round

–15 cm až –10 cm

12 m – 16 m

68 – 75

All-mountain

–10 cm až –5 cm

14 m – 17 m

75 – 90

Freeride

– 5 cm až +5 cm

nad 15 m

90 – 130

Freestyle

– 20 cm až –5 cm

nad 14 m

80 – 90

Juniorské

–20 cm až –10 cm

do 13 m

60 – 75

Dětské

–20 cm

do 10m

60 – 70

 

3. Rádius

Lyže skratším radiusom sú viac točivé, jednoduchšie sa ovládajú, ale nedrží smer pri priamej jazde. Lyže s dlhším sú presným opakom: drží smer pri priamej jazde, sú menej točivé a pokojné pri dlhých oblúkoch.

4. Tvrdosť lyže

  • Je daná materiálom jadra.
  • Mäkšie lyže majú kompozitové jadro.
  • Tvrdšie lyže majú jadro drevené, ktoré často býva zosilnené titanalom.

Pretekárske lyže (pretekárske oddelenie)

Lyže z tejto kategórie sú určené pre jazdu v bránach na závodnej trati. Ich rozmery zodpovedajú pravidlám FIS. Pre bežného lyžiara sú nevhodné, pretože sú veľmi tvrdé a neodpustia sebemenší jazdeckú chybu. V normálnom obchode sa nedajú zohnať, v špecializovaných obchodoch iba na objednávku.

Pretekárske lyže (komerčný, public race)

Lyže, ktoré sú dostupné širokej verejnosti. Spravidla to sú najvýkonnejšie lyže a najšportovejší lyže v ponuke. Od pretekárskych lyží zo závodného oddelenia sa vzhľadovo skoro vôbec nelíšia, a ich tvrdosť je prispôsobená komerčnému využitiu, a preto sú ovládateľnejší. Šírka stredu sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 65 mm do 70 mm.

All-round

Jedná sa o lyže určené predovšetkým na zjazdovku. Najvyššie modely kategórie All-round sa podobajú vlastnosťami komerčným závodným lyžiam. Z kategórie All-round si vyberie, ako úplný začiatočník, tak aj náročný športový lyžiar, ktorý uprednostňuje jazdu na zjazdovke.

All-mountain

Lyže, ktoré sú určené pre celú horu - ako vyplýva z názvu. Sú spravidla širšie a väčšinou majú rádius viac ako 15 m. Vďaka použitiu veľmi dobrých materiálov si all-mountain lyže, aj napriek svojej šírku, zachovávajú veľmi dobrú torznú tuhosť a tým pádom dobre drží na tvrdom povrchu. Tento rok sú aj niektoré modely vybavené rockerom (prizdvihnutie špičky) - lepšie vlastnosti v teréne.

Freeride

Lyže, ktoré majú na stredu 100 mm a viac. Sú určené predovšetkým pre jazdu v teréne. Tento rok sú v podstate všetky freeride lyže vybavené rockerom.

Čo je Rocker?

Technológiu Rocker vynašiel Shane McConkey. Vlajkovou loďou Rockeru je značka K2, ktorá ponúka viac druhov Rockeru.

Normálny lyže má klasické prehnutie (camber) - obaja kontaktné body sú na koncoch lyže, opak k prehnutie je vzpruha (reverse camber) - lyže má iba jeden kontaktný bod. Rocker je vlastne kombináciou camberu a reverse Camber. Kontaktný body sú posunuté bližšie k stredu lyže a špička popr. aj pätka je zdvihnutá. Lyže lepšie pláva v prašane, ale na tvrdom povrchu vďaka camberu taky dobre drží. Lyža má kratšiu kontaktné hranu na tvrdom povrchu a je tým pádom ovládateľnejší.

Freestyle

Lyže, ktoré sa používajú predovšetkým pre jazdu v snowparku. Majú veľmi pevnú konštrukciu, aby zvládali tvrdé dopady a odolné hrany pre railování a jibbovanie. Dizajn freestyle lyží je často veľmi zaujímavý. Za zmienku určite stojí technológia Skate deck od Line. Ako názov napovedá jadro lyže je podobné skateboardové doske a vyznačuje sa veľkou odolnosťou, ale pritom si zachováva pružnosť.

Bigfoot, kraťasy

Veľmi krátke lyže, ktoré sa dajú využiť, ako k výučbe carvingu, tak pre "vyblbnutí" na zjazdovke. Všeobecne sú známe pod názvom "BIGFOOT" alebo "Kraťasy". Opäť sa rôzne modely medzi sebou líšia materiálom, ktorý je použitý v jadre, a taky systémom viazania.

Juniorské

Juniorské lyže sa už v mnohom neodlišujú od klasických lyží pre dospelákov. Okrem začiatočníckych a lyží pre pokročilých obsahuje táto skupina aj lyže pre malých pretekárov. Konštrukcia býva spravidla o niečo pokročilejší, veľmi často sa na trhu objavuje drevené jadro s mnohými výstužami. Lyže by rovnako ako u predchádzajúcich kategórií nikdy nemala prerásť výšku dieťaťa, ale ak tomu lyžiarske schopnosti zodpovedajú, nie je problém zakúpiť také, ktoré sa od výšky líši len o púhych pár centimetrov. Ako príklad možno napríklad uviesť lyžiarov, ktorého výška je 140 cm. Správna lyže pre takéto dieťa by sa mala pohybovať okolo 130 cm, ale ak siahnete po kratšej, určite neurobíte chybu.

Detské

Ak chcete, aby sa vaše dieťa naučilo rýchlo a dobre lyžovať, je veľmi dôležité vybrať zodpovedajúcu lyže. Určite vyberajte lyže s dieťaťom, samo si vyberie svoj obľúbený dizajn (medvedíkmi, psíkov, ...). Väčšina lyží v tejto kategórii nemá žiadne zložitejšie konštrukčné prvky a lyže ako taká by mala byť veľmi ľahká s umožnením mäkkého ohybu. Dĺžka lyže by rozhodne nemala zodpovedať výške dieťaťa, ideálom sú lyže až o 20 cm kratšie, pretože pomerne dosť uľahčujú učenie.

Pri výbere správnej lyžiarskej výbavy rozhodne nenechávajte svoje dieťa doma, lebo aj ono by sa nákupu malo zúčastniť!